Edukacijski program sastoji se od dugoročnih programa i velikoga broja jednokratnih projekata i radionica koje održavamo u suradnji s drugim udrugama, organizacijama i festivalima diljem Hrvatske i regije.
Programima obuhvaćamo sve dobne skupine kako bi im približili gledanje i stvaranje filmskih formi. U tom procesu služimo se različitim metodama kojima potičemo i razvijamo znatiželju, analiziramo i učimo koristi filmske alate, osvještavamo elemetne jezika kojim stvaramo, slušamo i gledamo. Cilj nam je podići opću razinu poznavanja filmskog jezika, približiti time i srodne umjetnosti te omogućiti bolje snalaženje u stvaranju, komuniciranju te kritičkom propitivanju filmskog medija.
Želimo nanovo osvijestiti mogućnosti agitiranja i zagovaranja filmskim medijem u širem društvenom kontekstu pogotovo u današnje vrijeme kad je filmski medij prisutan na svim društvenim mrežama i medijskim platftormama.
Sudionicima naših programa želimo pomoći naći alate kako bi se artikulirali i što jasnije i glasnije izrazili kroz medij filma o temama, događanjima i ostalim stvarima za koje smatraju da su zavrijedile da se o njima govori.
Restart provodi pet dugoročnih edukativnih programa:
- Škola dokumentarnog filma – najdugovječniji program Restart edukacije provodimo od 2011. godine, program traje 6 mjeseci, godišnje primamo 10 polaznika (dob 18+)
- Filmska početnica – provodimo od 2013. godine s namjerom da u praksi primjenjujemo inovativan i originalan pristup filmskom obrazovanju. Radionice se održavaju u nekoliko termina vikendima, namjenjene su dobi od 4 do 14 godina starosti.
- Razmišljaj filmom – provodimo od 2016. godine u suradnji s brojnim organizacijama civilnoga društva u srednjim školama diljem Hrvatske. Tematski usmjeren prema društveno aktualnim problematikama relevantnim za srednjoškolsku dob koje obrađujemo kroz niz pomno osmišljenih aktivnosti.
- Filmsko popodne – arhivi i sjećanja – provodimo od 2018. godine u suradnji s gradskim domovima za starije i nemoćne. Održavamo projekcije filmova uz analize i radionice namijenjene osobama starije životne dobi.
- Masterclass – program se sastoji od gostovanja svjetskih dokumentarista u Zagrebu
Program edukacije nezavisno se razvijao od srpnja 2003. godine kroz udruge Attack i Fade In. Osnivanjem udruge Restart 2007. godine, program edukacije razvija se kroz mnoštvo programa, projekata i radionica kroz koje je do danas pohađalo više od pet tisuća ljudi.
Restart uz stalne edukacijske programe provodi brojne jednokratne i posebno osmišljene radionice i projekte iz područja filmskog i video stvaralaštva za različite dobne skupine kroz sektorsku i intersektorsku suradnju. Sve upite oko mogućnosti suradnje kao i dodatne informacije uputite voditeljicama edukacijskog programa Restarta.
Dosadašnji provedeni suradnički projekti:
- Steps u suradnji u suradnji s Rijeka 2020. i španjolskom organizacijom Ubiqa pod pokroviteljstvom Europske Unije i Vijeća Europe projekt je održan tijekom 2018. godine
- Jedan na Jedan u suradnji s Galerijom Miroslav Kraljević i srednjim školama projekt se provodio od 2014. do 2016. godine
- Kroz školski kurikulum do suvremenih sadržaja i metoda u studijskoj produkciji u suradnji s Elektrostrojarskom školom Varaždin, Veleučilištem Vern te Školom za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok projekt se provodio od 2015. i 2016. godine
- Zajednica za ljudska prava u suradnji s udrugom IKS iz Petrinje, Amnesty International, srednjim školama iz Petrinje, Gline, Topuskog i Hrvatske Kostajnice; projekt se provodio od 2012. do 2013. godine po pokroviteljstvom Vijeća Europe
- Korakom kamere – vidljivost mladih s invaliditetom u suradnji s udrugom Zamisli projekt se provodio od 2011. do 2012. godine
- Voyages Through Forgotten Places u suradnji sa Zavodom Voluntariat iz Ljubljane i Omladinskim centrom CK13 iz Novog Sada
- Rights and Video Tapes u suradnji s Amnesty International Hrvatske