Restart
    Facebook Instagram Vimeo YouTube
    Restart
    • Novosti
    • Restart
      • O nama
      • Tim
      • Tehničke usluge
      • Press kit
    • Produkcija
      • O produkciji
      • Završeni kratki filmovi
      • Završeni dugi filmovi
      • U produkciji
      • U predprodukciji
      • Naručeni filmovi
    • Edukacija
      • O edukaciji
      • Edukacijski tim
      • Masterclass
      • Škola dokumentarnog filma
      • Filmska početnica
      • Razmišljaj filmom
      • Filmsko popodne
    • Distribucija
    • Dokukino
    • Kontakt
    • engleski
    Restart
    Početna stranica » Masterclass predavanje Eyal Sivana u Dokukinu KIC
    Novosti 5. prosinca 2016.

    Masterclass predavanje Eyal Sivana u Dokukinu KIC

    Slavni izraelsko francuski redatelj dokumentarnih filmova Eyal Sivan boraviti će u Zagrebu za vrijeme Human Rights Film Festivala na kojem će biti i prikazana tri njegova filma te će održati masterclass predavanje «O POLITIČKOM I POVIJESNOM DOKUMENTARNOM FILMU» u DOKUKINU KIC (Preradovićeva 5) u PETAK 09.12.2016. od 18 do 20 sati. Eyal Sivan poznat je po svojim kontroverznim filmovima, a režirao je više od desetak svjetski priznatih i nagrađivanih političkih dokumentaraca. Trenutačno je gostujući profesor na magistarskom studiju filma na Nizozemskoj filmskoj akademiji (NFA) u Amsterdamu, i počasni stipendist u Europskom centru za palestinske studije na Sveučilištu u Exeteru, u Velikoj Britaniji. U masterclassu će govoriti o 30 godina vlastite prakse i istraživanja vezanog uz vizualne i narativne modalitete političkih zločina u kolonijalnim i post-kolonijalnim uvjetima. Također će se i kritički osvrnuti na tradicionalne moduse filmske, preciznije dokumentarističke tradicije, i njezin modus pričanja povijesti. Ulaz na masterclass je slobodan!

    Eyal Sivan, rođen u Izraelu, autor je dokumentarnih filmova i dugi niz godina baziran u Parizu. Poznat je po svojim kontroverznim filmovima, a režirao je više od desetak svjetski priznatih i nagrađivanih političkih dokumentaraca i producirao brojne druge. (Common State, 2012., Jaffa, 2009., Route 181, 2003., The Specialist, 1999., Izkor, 1990…). Njegov filmski opus dobio je brojne prestižne nagrade na svjetskim festivalima (Berlinale, Cinema du Reel, IDFA, TIFF Toronto, VDR Nyon, Yamagata…). Osim u svjetskim kinima i na TV kanalima, Sivanovi se filmovi redovito prikazuju na velikim umjetničkim manifestacijama diljem svijeta (Documenta, Manifesta, ICP NY, BDF HKW…). Objavljuje, drži predavanja i organizira događaje o izraelsko-palestinskom konfliktu, dokumentarističkom filmskom stvaralaštvu i etici, političkim zločinima i reprezentaciji, političkom korištenju sjećanja, genocidu i reprezentaciji počinitelja, itd.

    Osnovao je i bio prvi glavni urednik  časopisa o filmu i političkoj kritici ‘South Cinema Notebooks’, koji je izdavao Sapir Academic College u Izraelu, gdje je Sivan držao seminar. Sivan je bio ko-voditelj magistarskog studija filma, videa i novih medija kao izvanredni profesor medijske produkcije na Školi umjetnosti i digitalne industrije (ADI) na University of East London’s (UEL). Sivan je trenutačno gostujući profesor na magistarskom studiju filma na Nizozemskoj filmskoj akademiji (NFA) u Amsterdamu, i počasni stipendist u Europskom centru za palestinske studije na Sveučilištu u Exeteru, u Velikoj Britaniji.

    U PETAK, 09.12.2016. od 18 do 20 sati u DOKUKINU KIC (Preradovićeva 5) Eyal Sivan će održati masterclass predavanje pod nazivom «O POLITIČKOM I POVIJESNOM DOKUMENTARNOM FILMU». U masterclassu će Eyal Sivan govoriti o 30 godina vlastite prakse i istraživanja vezanog uz vizualne i narativne modalitete političkih zločina u kolonijalnim i post-kolonijalnim uvjetima (kako u Europi, tako i u Izraelu-Palestini). Također će se i kritički osvrnuti na tradicionalne moduse filmske, preciznije dokumentarističke tradicije, i njezin modus pričanja povijesti. Eyal Sivan je kroz dokumentarističku filmsku praksu osporavao područje povijesnog sjećanja i istraživao je pojmove kao što su: povijest/priča, montaža i povijesna vremenska crta, arhiv, arhivski materijal, svjedočenje i sjećanje i kontra-povijest. U ovom masterclassu Eyal Sivan će kombinirati kritički osvrt na svoju vlastitu praksu bavljenja povijesnim i političkim dokumentarnim filmom, kao i kritički pristup prema tzv. humanističkom pristupu dokumentarističke filmske prakse.

    CJELOKUPNI PROGRAM GOSTOVANJA EYAL SIVANA U ZAGREBU:

    Utorak, 06.12.2016. – u 16 sati, Kino Europa, Dvorana Muller – projekcija filma «IZKOR: SLAVES OF MEMORY»

    Židovi iz čitava svijeta danas su ujedinjeni oko “službene” kolektivne memorije, koja je dovela do formiranja Izraela, do njegove geografske i političke sudbine danas. Kako je to kolektivno sjećanje osmišljeno, kako je razvijeno? Koji su i kako simboli upleteni i u koje se svrhe to sjećanje koristi? Eyal Sivan nudi vizualne, pragmatične i osobne odgovore na ta pitanja. Pratimo odrastanje, formiranje mladih Izraelaca i Izraelki, od vrtića do vojske, metode i prakse indoktrinacije u službi sveprožimajućeg “službenog sjećanja” koje, kako film odmiče, sve više postaje “diktatura memorije”. I Eyal Sivan je Izraelac. Otkrivanjem mitova i simbola koji su doprinijeli stvaranju njegova osobnog identiteta, on osim što daje neophodni osobni dodir, esktrapolira i prokazuje izraelski obrazovni sustav koji nerijetko na štetu vlastitog nasljeđa povijest pretvara u dogmu.

    Četvrtak, 08.12. 2016. – u 17 sati u Velikoj dvorani Kina Europa projekcija filma «THE SPECIALIST» nakon čega slijedi Q&A s autorom

    Suđenje Adolfu Eichmannu 1962. ostavilo je između ostaloga i preko 500 sati filmskih zapisa. Potaknut knjigom Eichmann u Jeruzalemu Hannah Arendt i njezinim pitanjem o “licu zla”, Eyal Sivan od toga je materijala, iznimno rafiniranim audio i vizualnim intervencijama, čitavo vrijeme vrlo pažljivo zadržavajući dokumentarističku formu, načinio jedan od najkontroverznijih filmova o Holokaustu uopće. Suđenje, prema suvremenim pravnim mjerilima, daleko je od poštenog i nepristranog. Branitelj, bez obzira na bjelodanost, pa čak i obim krivnje, ne brani svojega klijenta. Svjedoci, poput članova kakve srednjoškolske glumačke družine, bivaju monitorirani, ispravljani i upućivani u smjeru koji je, bez sumnje, zacrtan još prije početka Eichmannova hvatanja. Najzanimljivije – ili najstrašnije – od svega jest da se i sam Eichmann savršeno uklapa u čitavu predstavu. Pretvara se u dio velike prostorno-vremensko-socijalne mizanscene prema unaprijed brižljivo sročenom scenariju. Mirnoća kojom primjerice izračunava koliko ljudi odlazi u plinsku komoru, kao i poslušnost uvježbana činovnika pri odgovaranju na pitanja tužitelja, pokazuju slijepu poslušnost u vladajući poredak i u institucije vlasti.

    Petak, 09.12. 2016. – od 18 do 20 sati u DOKUKINU KIC (Preradovićeva 5) – MASTERCLASS predavanje Eyal Sivana pod nazivom «O POLITIČKOM I POVIJESNOM DOKUMENTARNOM FILMU»

    U masterclassu će Eyal Sivan govoriti o 30 godina vlastite prakse i istraživanja vezanog uz vizualne i narativne modalitete političkih zločina u kolonijalnim i post-kolonijalnim uvjetima (kako u Europi, tako i u Izraelu-Palestini). Također će se i kritički osvrnuti na tradicionalne moduse filmske, preciznije dokumentarističke tradicije, i njezin modus pričanja povijesti. Eyal Sivan je kroz dokumentarističku filmsku praksu osporavao područje povijesnog sjećanja i istraživao je pojmove kao što su: povijest/priča, montaža i povijesna vremenska crta, arhiv, arhivski materijal, svjedočenje i sjećanje i kontra-povijest.

    Subota 10.12. 2016 – u 16 sati, Kino Europa, Dvorana Muller – projekcija filma “JAFFA THE ORANGE’S CLOCKWORK” nakon čega slijedi Q&A s autorom  

    Jaffa je grad. Jaffa je naranča. Početkom dvadestog stoljeća, naranče Jaffa u Europi i Americi bile su proizvod “mističnog Orijenta” u najboljoj maniri suvremenih marketinških kampanja: egzotične, posebne, izazovne, popraćene populističkim, simplificiranim slikama idiličnog Bliskog istoka. Nakon uspostavljanja države Izrael 1948. slika je donekle promijenjena – ostala je egzotika, ostala ja posebnost, ali pridodan joj je i izrazito naglašen simbolizam izraelske državotvornosti. Mnogo godina kasnije Jaffa je – ovaj puta ne klasičnim komercijalnim putevima – postala simbolom izraelske opresije Palestinaca. Eyal Sivan vodi nas kroz povijest voćke i povijest istoimenog grada, ali prvenstveno kroz povijest propagande, marketinga i percepcije, povijest suradnje, sukoba i potencijalne zajedničke budućnosti. Razgovarajući s povjesničarima, povjesničarima umjetnosti i marketinškim stručnjacima, Sivan nas vodi kroz propagandu Jaffe, kako izraelsku tako i palestinsku. Pri tome koristi zadivljujuću količinu arhivskog materijala, i vizualnog i zvučnog koji će, uslijed svakodnevne izloženosti slikama iz Gaze, Jeruzalema ili Zapadne obale izgledati krajnje nadrealno, ostavljajući pitanje kako je moguće da se u samo nekoliko desetljeća od zemlje “meda i mlijeka” čitava regija pretvorila u glavnog globalnog izvoznika vijesti o vojnim napadima, terorističkim odgovorima, odmazdama…

    Ulaz na sve projekcije kao i na masterclass predavanje slobodni su!

    Gostovanje Eyal Sivana u Zagrebu organizira Restart u suradnji sa Human Rights Film Festivalom, portalom Kulturpunkt.hr i Klubom Booksa.

     

    Ostale novosti

    “Kako spasiti mrtvog prijatelja” u kinima od 14. veljače

    “Između revolucija” na Berlinaleu

    Nagrada za “Fiume o morte!” na When East Meets Westu u Trstu

    Restartovi filmovi na europskim festivalima

    Dva Restartova projekta na When East Meets West programu u Trstu

    “Futura” u kinima od 19. siječnja

    Otišao je najbolji – Martin Semenčić

    MASTERCLASS: MARTE VOLD – “Profesija snimateljica”

    Masterclass: Kazuhiro Soda – Film promatranja

    Ostale novosti
    je organizacija koja se bavi proizvodnjom, edukacijom, distribucijom i prikazivalaštvom kreativnih dokumentarnih filmova.
    Institucionalna podrška
    Pratite nas
    Pravila privatnosti web: BozooArt

    Unesite ime filma, ključnu riječ ili pojam, i pristinite Enter.