Veseli nas da vas možemo obavijestiti da je dokumentarni projekt u nastajanju “Tihi let” Damiana Nenadića u produkciji Restarta upao na dvije važne međunarodne radionice. Prva u organizaciji Balkan Documentary Centra održava se tijekom narednih mjeseci u Sofiji, Istanbulu i Prizrenu, tijekom koje će redatelj razvijati svoj projekt uz međunarodne tutore kao što su Tue Steen Miller, Paul Powels, Claas Danielsen, Martička Božilova i Boris Mitić. Druga je EURODOC, jedan od najvećih europskih treninga za mlade producentekoji se održava početkom lipnja u Mariji Bistrici. Ovaj put, radi se o petodnevnom treningu za sudionike iz Slovenije, Hrvatske i talijanske regije Friuli Venezia Giulia.
“Tihi let” je dokumentarni film koji prati godinu dana borbe zaposlenika i volontera Eko centra Caput Insulae Beli i dijela stanovnika otoka Cresa za opstanak ugrožene životinjske vrste, bjeloglavog supa, praćen nerazumijevanjem pa i sabotažama interesnih grupa (lovci, turisti…) i inertnosti državnih tijela zaduženih za to područje. Unatoč postojećim zakonima i odredbama koji štite tu rijetku pticu, potrebne dotacije su premale, a terenski rad državnih službi manjkav i trenutni broj jedinki održava se isključivo energičnim zalaganjem nekoliko entuzijasta vezanih za Eko centar.
Glavni protagonisti filma su predsjednik udruge Caput Insulae Beli Goran Sušić, ujedno i osnivač centra, te pokretač cijelog projekta zbrinjavanja supova i zaposlenik centra Treszbor Piekutowski – Bonk, zaljubljenik u prirodu, koji je u Hrvatsku došao slučajno početkom devedesetih, te je na otoku odlučio ostati do danas. Iako s potpuno različitim pristupom, njih dvojica svakodnevno se suočavaju s birokratskim i praktičnim problemima, upoznaju nas sa svojim vizijama i borbom da se nešto konačno promijeni.
Nasuprot njima nalaze interesne skupine poput lokalnih lovaca, turističkih agencija i lokalnih političara koji prednost daju ekspanzivnom turizmu, koji je često na štetu supova. Film razotkriva interesne skupine (lokalne lovce, županijske i lokalne političare…) s kojima su Sušić i Bonk u permanentnom sukobu u pokušaju da povećaju broj jedinki bjeloglavog supa. Posjećuju sastanke, lobiraju, a ponekad se i otvoreno sukobljavaju s njima, no s druge strane održavaju pozitivnu energiju oko Eko centra u kojemu održavaju radionice za djecu, promiču održivi razvoj kroz eko-turizam, organiziraju volonterske kampove i pokušavaju što veći broj ljudi senzibilizirati na problem kojemu su posvetili većinu vremena u životu. Njihova posvećenost poslu i energija koju unose u ovaj, široj javnosti, praktički nevidljiv problem, fascinantna je i otvara mnoga pitanja vezana za opstanak i održivost, ne samo ugroženih vrsta, već posljedno i nas samih.