Close Menu
Restart
    Facebook Instagram Vimeo YouTube
    Restart
    • Novosti
    • Restart
      • O nama
      • Tim
      • Tehničke usluge
      • Press kit
    • Produkcija
      • O produkciji
      • Kratkometražni filmovi
      • Dugometražni filmovi
      • U produkciji
      • U predprodukciji
      • Naručeni filmovi
    • Edukacija
      • O edukaciji
      • Edukacijski tim
      • Masterclass
      • Škola dokumentarnog filma
      • Filmska početnica
      • Razmišljaj filmom
      • Filmsko popodne
    • Distribucija
      • Restart Label
      • Filmovi
      • Videoteka
      • KineDok
      • O distribuciji
      • Organiziraj projekciju
    • Dokukino
    • Kontakt
    Restart
    Početna stranica » Anarhistički sajam knjiga u Zagrebu 03. – 05.04.2009.
    Novosti 29. ožujka 2009.

    Anarhistički sajam knjiga u Zagrebu 03. – 05.04.2009.

    Anarhistički sajam knjiga u Zagrebu već pet godina okuplja izdavačke kuće, grupe, projekte i osobe uključene u slobodarski pokret.

    I ove godine donosi bogat program, od predstavljanja nekoliko časopisa do diskusija o aktualnim slobodarskim projektima.

    Osnovna ideja sajma je predstaviti anarhističku/slobodarsku literaturu i djelovanje što širem krugu ljudi, te stvoriti mjesto susreta i otvoriti diskusije važne za sam pokret i društvo. Svake godine sajam nudi nova izdanja, ali i klasične slobodarske naslove, čime predstavlja jedinstveno mjesto na kojem je moguće pronaći tako širok izbor slobodarske literature i to na nekoliko jezika. Osim sajma, važan dio čini i ostali program. Tako ovogodišnji program donosi predstavljanje časopisa Abolishing Borders from Below, Voices of Resistance from Occupied London, Z magazina i Ispod pločnika, biti će riječi i o pobuni u Grčkoj, borbi i organiziranju stanara, a lokalne organizacije i projekti će predstaviti svoje djelovanje.

    Tijekom prve četiri godine sajam je okupio velik broj sudionika i sudionica, a na tisuće ljudi je posjetilo sajam i sudjelovalo u programu. Ideja Anarhističkog sajma knjiga je stvoriti mjesto susretanja, kako na lokalnoj, tako i na međunarodnoj razini, a na ovogodišnjem će sajmu sudjelovati grupe, projekti i izdavačke kuće iz regije, ali i Engleske, Italije, Austrije, Njemačke, Nizozemske, Švedske, Češke i Grčke.

    Sajam se događa u galeriji Nova, Teslina 7, u Atriju.

    Više informacija o ovogodišnjem sajmu i programu sajma potražite na:

    www.ask-zagreb.org ili pišite na ask-zagreb@net.hr

    Program sajma

    Petak, 03. 04. 2009.

    15:00 – 20:00
    [galerija Nova, Teslina 7, Atrij]

    Sajam knjiga – dođite i pogledajte knjige koje nude izdavači, besplatne materijale različitih grupa, novine, časopise… Pogledajte popis sudionika.

    16:00

    Predstavljanje aktivnosti Mreže anarhosindikalista/kinja

    Mreža anarhosindikalista i anarhosindikalistkinja (MASA) je propagandno-sindikalna, odnosno borbena anarhosindikalistička organizacija, nastala u veljači 2008. godine spajanjem različitih grupa i pojedinaca zainteresiranih za ovakav vid radničkog organiziranja na nacionalnom nivou. U svega godinu dana postojanja, MASA je sudjelovala i organizirala brojne akcije od kojih je većina bila uspješna, te medijski vrlo dobro pokrivena. Aktivisti i aktivistkinje prezentirat će dosadašnji rad ove organizacije, svrhu i principe na kojima počiva, relevantnost anarhosindikalizma u suvremenoj Hrvatskoj, te iznijeti neke planove za buduće djelovanje.

    17:30

    Samoorganiziranje stanara

    Kao uvod u diskusiju biti će predstavljani projekti iz Berlina i Varšave organiziranja stanara i njihovo protivljenje najmodavcima i i kompanijama koje podižu cijene života i stanovanja.
    Predstavljanje će obuhvatiti četiri osnovne teme:
    a) Kratak povijesni pregled stanarskih štrajkova protiv najma u Europi;
    b) Primjere organiziranja i ideje koje su se iz toga razvile tijekom posljednje dvije godine u lokalnim zajednicama u Berlinu i Varšavi;
    c) Kratki izvještaj sa “Sastanka stanara” u Varšavi, koji se događa tjedan dana prije sajma knjiga u Zagrebu;
    d) Osvrt na sudjelovanje anarhističkog pokreta u ovim procesima u oba grada, kao i pokušaj izvlačenja nekih zaključaka koji će biti od koristi anarhistima i onima koji to nisu u budućim stanarskim borbama.
    Predstavljanje će održati anarhistički aktivist uključen u organiziranje stanara u Berlinu.
    Tijekom prezentacije će ukratko biti predstavljen i časopis Abolishing Borders from Below.

    19:00

    Predstavljanje Ispod pločnika

    Besplatni slobodarski dvomjesečnik Ispod pločnika će predstaviti svoj sedmi broj, ali i uopće razloge za pokretanje ove publikacije. Osnovna ideja jest biti medij slobodarskog pokreta, te se može reći da na određeni način (iako ne u potpunosti) nastavlja rad koji su započeli drugi objavljujući Comunitas, Nećemo i nedamo, Zaginflatch i cijeli niz drugih publikacija koje su obilježile godine rada slobodarskog pokreta kod nas.
    Uz različite prijevode, autorske članke, predstavljanja novih knjiga i drugih izdanja Ispod pločnika također nastoji pružiti otvorenu diskusiju teorije i prakse, odnosno papirnatih stavova i svakodnevnih postupaka, a ne samo periodično izdanje ideja na papiru.

    Subota, 04. 04. 2009.

    10:00 – 15:00
    [Varšavska/Cvjetni trg]

    Sajam knjiga se seli na otvoreno, pa su knjige dostupne i na “špici”… U slučaju lošeg vremena sajam se seli nazad u galeriju Nova (Teslina 7, Atrij).

    15:00 – 20:00
    [galerija Nova, Teslina 7, Atrij]

    Sajam knjiga – dođite i pogledajte knjige koje nude izdavači, besplatne materijale različitih grupa, novine, časopise…

    15:30

    Predstavljanje infoshopa Mica-Maca

    Infoshop Mica-Maca, prva pulska alternativna knjižnica i čitaonica, iako djeluje tek skoro godinu dana, jedna je od aktivnijih grupa koje se nalaze u Karlo Rojcu. Volonteri ovog anarhističkog projekta predstavit će svoj način rada, što su dosad pokretali i što dalje planiraju. Jedan od ciljeva kolektiva Mica-Mace je taj da se stvori što bolja suradnja i povezanost sa drugim anarhističkim infoshopovima.

    16:00

    Hrana, a ne oružje Prag – solidarnost u praksi

    Hrana, a ne oružje Prag – solidarnost u praksi je kratak dokumentarni film (22 minute) koji govori o praškom kolektivu Hrana, a ne oružje (Food Not Bombs) te prikazuje rad kolektiva koji se odvija u pozadini, a ne samo na ulici. Film govori o očekivanjima, planovima i realnosti.
    Kako je riječ o prvom javnom prikazivanju filma (dovršen je tijekom ožujka), ovo je ujedno i svjetska premijera. 🙂

    17:00

    Predstavljanje Z magazina i Pokreta za slobodu

    Aktivisti Pokreta za slobodu predstaviti će balkansko izdanje Z magazina i druge besplatne publikacije koje objavljuju. Tijekom prezentacije će govoriti i o aktivnostima u kojima su sudjelovali, od radničkih borbi, do onih studentskih, pitanja izbjeglica…

    18:00

    Pobuna u Grčkoj i predstavljanje časopisa Voices of Resistance from Occupied London

    Pobuna u Grčkoj je uzdrmala Europu pa i cijeli svijet, a nakon prosinca 2008. pobuna nije nestala, već se proširila i nastavila, što je u Grčkoj stvorilo situaciju stalne napetosti i sukoba. Razgovor o pobuni u Grčkoj i novostima o društvenom sukobu koji tamo traje te njegovom utjecaju na događaje u svijetu, biti će popraćen videom o događajima iz prosinca 2008. Potentiality of Storming Heaven (28 minuta, objavljen u siječnju 2009.). Video donosi neke od tekstova koji su dijeljeni po ulicama u Grčkoj tijekom prosinca, kao i prikaz onoga što se događalo.
    Tijekom razgovora biti će predstavljen i četvrti broj časopisa Voices of Resistance from Occupied London, koji u novom broju pokriva i pobunu, ali i druge društvene sukobe, a važno je reći da je upravo njihov blog jedan od važnih izvora informacija o tome što se zapravo događa u Grčkoj.

    Nedjelja 05. 04. 2009.

    10:00 – 15:00
    [galerija Nova, Teslina 7, Atrij]

    Sajam knjiga – dođite na kavu ili čaj, potražite knjigu koju ste propustili prethodnih par dana, pozdravite se sa sudionicima i provedite nedjeljno prijepodne u ugodnom društvu…Time zatvaramo 5. Anarhistički sajam knjiga.

     

    Ostale novosti

    “Škola hodanja 2” u kinima od 17. lipnja

    Početak ljetnih praznika s radionicama Filmske početnice

    Svjetska premijera filma “Škola hodanja 2” na Beldocsu

    Masterclass Petera Kerekesa 26. travnja u Dokukinu KIC

    Premijera filmova 14. Škole dokumentarnog filma

    “Pod sretnom zvijezdom” Pétera Kerekesa od 16. travnja u hrvatskim kinima

    Masterclassi Tomasza Wolskog, Margje de Koning i Petera Mettlera u sklopu 21. ZagrebDoxa

    “Budi realan, traži nemoguće” nagrađen na East Doc Platform

    “Cordon” na Docu Rough Cut Boutiqueu 2025.

    Ostale novosti
    je organizacija koja se bavi proizvodnjom, edukacijom, distribucijom i prikazivalaštvom kreativnih dokumentarnih filmova
    Institucionalna podrška
    Udruga Restart je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.
    Pratite nas
    Pravila privatnosti web: BozooArt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.