Novi film Igora Bezinovića u razvoju "Fiume o morte!", u produkciji Restarta (Hrvatska) i koprodukciji La Bête (Francuska) i Nosorogi (Slovenija), osvojio je koprodukcijsku nagradu RE-ACT na nedavno održanom filmskom festivalu u Trstu (Trieste Film Festival), koja je ekipi filma dodijeljena u sklopu radionice, marketa i koprodukcijskog foruma When East Meets West.
Na natječaj su prijavljena 22 projekta, a Programsko vijeće RE–ACT-a je uz pomoć dvoje renomiranih europskih stručnjakinja za igrani, animirani i dokumentarni film – Katerine Kaklamani i Martichke Bozhilove – odabralo njih šest kojima je dodijeljeno po 8.000 eura.
"Fiume o morte!" dokumentarac je o naizgled sporednoj i nebitnoj povijesnoj epizodi, ali koja iz perspektive socijalne povijesti ideja ima važnu ulogu u formiranju fašističke ideologije. U rujnu 1919. godine talijanski pjesnik Gabrielle D’Annunzio osvojio je Rijeku te je godinu dana kasnije tamo proglasio nezavisnost mikro-države koju je nazvao Talijanskom regencijom Kvarnera, a koja je obuhvaćala Rijeku i njezina okolna područja.
Tijekom šesnaest mjeseci D’Annunzio je živio u Rijeci, na talijanskom zvanoj Fiume, a uz niz mladih dobrovoljaca iz Italije pridružio mu se i niz avangardnih umjetnika i intelektualaca koji su se okupili iz raznih krajeva Europe te svijeta. Među njima su bili i osnivač futurizma Filippo Tommaso Marinetti, teoretičar filma Ricciotto Canudo te japanski pisac Harukichi Shimoi.
U tom kratkom razdoblju, Rijeku su promatrali kao umjetnički i liberterski raj. Lenjin i berlinski dadaisti slali su im pisma podrške, a na trenutak se činilo da je Rijeka najprogresivnije mjesto na svijetu. U siječnju 1921. talijanska vojska, nakon krvavih obračuna, istjeruje D’Annunzija, a 1924. godine grad postaje dijelom fašističke Italije. Mnoge ideje prakticirane tijekom riječke epizode “reciklirane” su potom u fašističkome režimu.
RE–ACT-ov razvoj koprodukcijskih projekata može podržati do šest naslova godišnje, a namijenjen je dugometražnim igranim, dokumentarnim, animiranim i eksperimentalnim filmovima, kao i kratkometražnim animiranim filmovima u naprednoj fazi razvoja. Cilj je filmašima i producentima iz partnerskih zemalja omogućiti suradnju i razvoj projekata te poticati bliže profesionalne veze između Hrvatske, pokrajine Furlanije-Julijske krajine i Slovenije.