U sklopu 21. izdanja ZagrebDoxa u Dokukinu KIC bit će održana tri masterclassa. U suradnji sa ZagrebDoxom ugošćujemo jednog od najistaknutijih poljskih dokumentarista Tomasza Wolskog, umjetničku direktorice vodećeg svjetskog ljudskopravaškog festivala Movies that Matter Margje de Koning te ovogodišnjeg dobitnika Velikog pečata za životno djelo Petera Mettlera.
U utorak 1. 4. u 15 sati počinje masterclass naslovljen Slušati arhive koji će održati Tomasz Wolski. Njegov triptih koji tvore filmovi Normalna zemlja (2020), 1970. (2021) i Godina u životu jedne zemlje (2024) baziran je na arhivskim materijalima o recentnoj povijesti Poljske. Tri arhivska filma demonstriraju tri različita pristupa, a sve ih karakterizira snažna narativna struktura i fokus na utjecaj politike na živote običnih građana. Filmovi Wolskog osvajali su nagrade na brojnim svjetskim festivalima, uključujući Visions du Réel, Krakow Film Festival i ZagrebDox, a poznat je i po svojoj suradnji sa Sergejom Loznicom – montirao je Babin Jar. Kontekst (2021) i Kijevski proces (2022). Wolski će u masterclassu analizirati svoju radnu metodu i proces tijekom kojeg iznalazi kreativan način da obradi priču kada ima premalo ili pak previše arhivskih materijala – od uprizorenja, preko stop-animacije, do montiranja tematskih sekvenca. Masterclass će moderirati filmska kritičarka i kustosica Dina Pokrajac.
U četvrtak 3. 4. u 15 sati održat će se masterclass Movies that Matter: O filmu i utjecajufestivalske direktorice Margje de Koning koja ima dugogodišnje iskustvo režiranja i produciranja kreativnih i angažiranih dokumentaraca za nizozemsku javnu televiziju. U svojem predavanju govorit će o tome kako film može doprinijeti promjeni perspektiva na svim razinama, od lokalne zajednice do donositelja odluka. Što festival Movies that Matter želi postići? Kako film može utjecati na građansku angažiranost i osvještavanje o problemima od globalne važnosti? Kako doprijeti do publike s temama poput ljudskih prava, održivosti, demokracije i raznih međunarodnih izazova putem filmskih festivala, obrazovnih programa i društvenih aktivnosti? Na koji način suradnja između filmskih autora/producenata, voditelja kampanja i nevladinih organizacija može dovesti do veće publike i šireg dosega?
U petak 4. 4. u 17 sati švicarsko-kanadski audiovizualni umjetnik Peter Mettler održat će masterclass Neka život napravi ovaj film. U masterclassu zagonetnog naslova, koji će biti popraćen filmskim isječcima i snimateljskim planovima, govorit će o metodama i strategijama spontanog i improviziranog filmskog stvaralaštva rekonstruirajući putanju svojih dokumentarističkih potraga – od trilogije koju tvore Slika svjetla (1994), Kocka, bogovi i LSD (2002) i Kraj vremena (2012) do recentnog sedmodijelnog dnevničkog filma Tamo gdje raste trava (2023). Mettlerov dokumentaristički opus jedinstven je zbog inovativnosti i kreiranja novih umjetničkih formi. Njegovi hibridni filmovi često kombiniraju putopis, esej, intervju, fikciju i kritiku. Teme transcendencije i odnosa prirode i tehnologije istražuje vođen instinktom, koji je pak utemeljen na disciplini, strukturi, vještini i umješnosti za snimanje zadivljujućih slika i velikih priča. Masterclass će moderirati filmski autor i kustos Ivan Ramljak.
Ulaz je slobodan.
Detaljan raspored i ulaznice: dokukino.net.