U četvrtak 13.05. u Dokukinu Croatia gostovao je jedan od najuspješnijih srpskih dokumentarista danas, Boris Mitić. Prikazali smo dva njegova najuspješnija dokumentarca, prvi Lepa Dijana i zadnji Doviđenja, kako ste? i to u dva različita slota, a nakon svakog filma, Boris je uz moderatora Igora Bezinovića razgovarao s publikom. Oba filma u istom slotu na programu su Dokukina do kraja mjeseca. Pogledajte i neke fotke.
Kako sastaviti Dijanu?
Nakon što je nekoliko godina radio kao novinar u beogradskom predstavništvu agencije France press kupio je kameru i ubrzo se zarazio dokumentarizmom. Kako sam kaže u prvih nekoliko dana je “naučio sve dugmiće i opredijelio se za dijančerose iz susjedstva.” Rezultat je film Lepa Dijana koji je prikazan na više od 80 festivala, dobio je 12 međunarodnih nagrada, emitiran na osam nacionalnih televizija te je ušao u nastavni program studija vizualne antropologije u Austriji i Kanadi.
Boris je samouk i u produkciji dokumentarnih filmova i u marketingu koji nevjerojatno uspješno odrađuje. Uz njegovo ime vezuje se epitet najuspješnijeg gerilskog marketinga s naših područja. Lepa Dijana je poznata i kao “najtiražniji dokumentarac na balkanskom crnom tržištu”, a iako u Hrvatskoj još nikada nije imala službeno prikazivanje film se svojevremeno distribuirao čak i u Citroenovim salonima pa su ga mnogi ipak imali priliku vidjeti.
Boris Mitić (Leskovac, 1977.) diplomirao je masovne komunikacije u Kanadi, 5 godina radio za France Press, pisao za New York Times i Playboy. Snimio 3 uspješna dokumentarna filma Lepa Dijana (2003.), UNMIK Titanik (2004.) i Doviđenja, kako ste? (2009.) prikazanih na gotovo 150 festivala na svim kontinentima i nagrađenih sa dvadesetak nagrada.
DOVIĐENJA, KAKO STE?, Boris Mitić, Srbija 2008., 58 min.
Satirično vizualno putešestvije kroz izbor najboljih srpskih aforizama u posljednjih 40 godina, popraćeno nekonvencionalnim i paradoksalnim dokumentarnim snimkama s 50.000 km dugog putovanja po balkanskim zabitima i snimkama prikupljenim u TV-arhivima udaljenih gradića. Vizualno, ovaj film je nevjerojatni mišung upravo onih balkanskih nebuloza kojima se veselimo prateći sajtove poput srbovanje.rs ili nešto mračnijih političkih zaumnosti čiji smo suvremenici kroz lokalne TV Vijesti, a praćen pažljivo odabranim aforizmima, koje deklamira poznati glumac Nebojša Glogovac. To sve zajedno rezultira, za gledatelje iznenađujućim, zabavnim i intelektualno-zahtjevnim doživljajem.
Nagrade:
Mediawave – Grand Prix / DokMa, Maribor – najbolji srednjemetražni dokumentarac / DocSDF, Mexico City – najbolji srednjemetražni dokumentarac / Documenta, Madrid – pohvala žirija
Recenzije:
Fascinantan film‐esej u tradiciji Chrisa Markera i Jean Luc Godarda i vrhunski prikaz balkanskog intelekta, otpora i povijesti Middle East FF
Osjećam se kao nakon predstava Samuela Becketta. Isprovociran i zabavljen na jedan kreativan način. Hoću da pogledam ponovo. Bravo! Tue Steen Miller
Film jednostavan i velik, poput istine. ***** Boban Jevtić, Yellow Cab
LEPA DIJANA, Boris Mitić, Srbija, 2003., 45 min.
Tko do sad nije pogledao Lepu Dijanu nije vidio jedan od najboljih suvremenih balkanskih dokumentaraca. Ako već jeste, sad je vrijeme da se podsjetite. Suluda komedija o četiri romske obitelji iz Karton Sitija, usred Beograda, koje prepravljaju stare Spačeke i Dijane ne bi li u lovu na gvožđe i karton bili brži od onih što idu peške. Kultni automobili pretvoreni su u neukrotive mašine za reciklažu: sa njih se sve skida i svašta dograđuje – bitno je samo da se radi i da se ima stila. Prva ciganska kaskadersko-ekološka dokumentarna tragikomedija i najtiražniji dokumentarac na balkanskom crnom tržištu.
Nagrade: RomaDocFest – nagrada publike / Sarajevo Film Festival – nagrada za ljudska prava / Dokufest, Prizren – najbolji dokumentarac / Astra Film Fest, Sibiu – najbolji centralno i istočno europski dokumentarac / Festival romskog filma Skopje – najbolji scenario / Beogradski festival etnološkog filma – nagrada za doprinos etnološkom filmu / Wiesbaden Go East Film Festival – najbolji dokumentarac / Mediawave Festival Gyor – najbolji dokumentarac / Cronograf Doc Festival, Chisinau – nagrada UNICEF-a / Meetings in Siberia, Novosibirsk – najbolji film / Jeevika Film Festival Nju Delhi – nagrada žirija…