Od 26. – 28.02. u trogirskom hotelu Medena Restart drži kratku radionicu video-aktivizma u sklopu 19. škole ljudskih prava za mlade u organizaciji Centra za mirovne studije – CMS.
Osnovni cilj projekta je promocija ljudskih prava i integracija prakse zaštite ljudskih prava u svakodnevnom životu mladih osoba. Specifični ciljevi projekta su informiranje i educiranje o ljudskim pravima i za ljudska prava.
Centar za mirovne studije (CMS), tim Mlada MIRamiDA u partnerstvu sa udrugom Legalis te u suradnji i uz financijsku potporu Norveškog helsinškog odbora za ljudska prava u periodu od 21. veljače do 1. ožujka 2009., organiziraju devetnaestu po redu nacionalnu «Školu ljudskih prava za mlade».
Osnovni cilj projekta je promocija ljudskih prava i integracija prakse zaštite ljudskih prava u svakodnevnom životu mladih osoba. Dok su specifični ciljevi projekta informiranje i educiranje o ljudskim pravima i za ljudska prava, ali i:
– osvještavanje mladih o ljudskim pravima i njihovoj svakodnevnoj afirmaciji
– stimuliranje kritičkog razmišljanja o kršenju i zaštiti ljudskih prava
– upoznavanje mladih s bliskim temama poput nenasilja, razumijevanja sukoba, prava manjinskih skupina, suočavanju s prošlošću i slično
– stjecanje praktičnih znanja i vještina o nenasilnoj komunikaciji, rješavanju sukoba, timskom radu i suradnji
– motiviranje mladih da aktivno uključenje u razvoj društva kroz izgradnju društveno pravednih odnosa putem široke platforme angažmana (ekologija, održivi razvoj, mladi, osobe s invaliditetom)
– učenje o samo-zaštiti ljudskih prava i zaštiti tuđih prava
– podržavanje komunikacije, razmjene ideja i iskustava mladih ljudi
– praćenje rada i razvoja mladih nakon projekta i pružanje podrške u radu
– multipliciranje znanja i vještina među mladima u lokalnoj zajednici
– poticanje dalje razmjene i suradnje među mladim sudionicima/ama projekta
Također, vjerujemo da razvijanjem projekta možemo unaprijediti institucionalno okružje u području integracije curriculuma o ljudskim pravima i demokratskom građanstvu u formalnom obrazovnom sustavu. Pored toga, smatramo kako ovaj projekt ima metodološku vrijednost potičući interaktivno iskustveno učenje teorije i praktične uporabe naučenog. Holistički participativni pristup potiče kritičko promišljanje, refleksije, prezentacije, analize i slično.
Projekt “Škola ljudskih prava za mlade” u Hrvatskoj dio je šireg regionalnog projekta škola za mlade Zapadnog Balkana koji traje još od 2000. godine. U okviru regionalnog projekta škole se organiziraju još i u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Crnoj Gori i Kosovu te u Srbiji, a zajedničko im je 60% programa. Preostalih 40% programa ostavljeno je svakoj pojedinoj zemlji da određuje prema svojim potrebama, specifičnim temama i interesima.
Za ovu školu, koja se održava u hotelu „Medena” u Trogiru, kao tematski okvir odabrale smo suočavanje s prošlošću. Škola ljudskih prava konceptualno se sastoji od tematskih predavanja, iskustvenih vježbi i radionica o kazalištu i video aktivizmu putem kojih će sudionici procesno prorađivati teme o kojima su nešto čuli i naučili. Osim toga, specifično za ovu školu jest i to da je organizirana za učenike od 2. do 4. razreda svih srednjih škola u Ličko- senjskoj, Zadarskoj, Šibensko- kninskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačkoj županiji. Za odabir sudionika/ica iz prije spomenutih županija odlučile smo se na temelju iskustva i znanja o situaciji i (ne)mogućnostima edukacije o ljudskim pravima u tom dijelu Hrvatske. Broj sudionika/ica po školi je 20.