Drugi Subversive Film Festival održat će se u kinu Europa u Zagrebu od 15. do 23. svibnja 2009. godine. Tema ovogodišnjeg Festivala je Kina 1949. – 2009. Kao i prošle godine, Subversive Film Festival bogati filmski program nastoji dodatno obogatiti teorijskim programom, predavanjima, okruglim stolovima i umjetničkim akcijama koji tematiziraju ovogodišnju temu festivala.
Filmski program u devet dana Festival predstavlja osamdeset filmskih naslova kroz šest programskih sekcija. Glavni dio programa prati središnju temu, donoseći izbor iz kineskog filma, obuhvaćajući tri etničke kinematografije: onu matične ili kontinentalne Kine, Hong Konga i Tajvana. “Kineski film kroz povijest” predstavlja šetnju generacijama kineskih redatelja, od prvog zlatnog doba Šangajskog filma 30-ih, preko melodrame drugog zlatnog doba 40-ih, do propagandnih filmova iz perioda kineske i Kulturne revolucije. U nizu ‘ponoćnih projekcija’ prikazujemo disidente novog doba: protagoniste nezavisnog urbanog filma. “Tajvanski film” upoznajemo preko paradigmatskog filma wushia žanra te ranijih ostvarenja danas veoma afirmiranih predstavnika ‘novog tajvanskog filma’. Izbor iz “hongkonške kinematografije” ne slijedi povijesni put već donosi presjek ključnih žanrovskih ostvarenja – kung fua, akcije, komedije, Zapadu provokativnih CAT III filmova, i glavnog predstavnika hongkonškog “art filma” / novog vala: Wong Kar Waija. Osebujan pogled sa Zapada donosi Slavoj Žižek u svojoj selekciji “Sablasti Kulturne revolucije: par iznenađenja”. Program “Kult ličnosti”, inspiriran Maovom figurom, predstavlja portrete utjecajnih političkih protagonista 20. stoljeća. Masterclass program političkog eksperimentalnog filma i videa je osmislio američki kustosko-redateljski par Sherry Millner i Ernest Larsen, koji će dati uvod uz svaki od pet programa (18.-22. 05. 2009.).
Teorijski program je već najavljen predavanjem „Kinematografija kao organu Kulturne revolucije“ Slavoja Žižeka. Jedan drugi Slovenac, sociolog Rastko Močnik prikazat će u predavanju „Svi europski maoisti“ utjecaj Kulturne revolucije na europsku misao. Uz Kulturnu revoluciju, druga značajna okosnica ovogodišnjeg Festivala – prikladno, uz 20. obljetnicu tog događaja – je i godina 1989. Velika nam je čast što tim povodom dolaze dvojica kineskih disidenata, jedan ravno iz Pekinga, a drugi iz SAD-a. Wang Hui, koji je bio aktivni participant protesta na trgu Tiananmen, te je prošle godine uvršten na listu 100 najznačajnijih intelektualaca svijeta, održat će predavanje o kineskoj „Novoj ljevici“ i intelektualnim debatama o budućnosti Kine, dok će Minqi Li, jedan od najoriginalnijih ekonomista mlađe generacije, koji je zbog Tiananmena proveo 2 godine u zatvoru, održati predavanje o „Usponu Kine i slomu svjetske kapitalističke ekonomije“. Obojica će sudjelovati i na okruglom stolu o iskustvu i značenju 1989. u Kini. Drugi okrugli stol, pod nazivom „Carstvo sredine i europska periferija: Kina i jugoistočna Europa od Velikog marša i revolucija do Olimpijskih igara 2008. godine“, pod moderatorskom palicom Tvrtka Jakovine i uz goste Budimira Lončara, Rastka Močnika i Inoslava Beškera, ovogodišnju temu Festivala pokušat će smjestiti u hrvatski kontekst. U posebnim terminima možete popratiti promocije novih knjiga Slavoja Žižeka, Marijana Krivaka, Velimira Grgića, kao i novi broj časopisa Up & Underground art dissier posvećen temi Festivala.
Kao uvod u Festival u četvrtak 14. svibnja u 19 sati na Savskom pješačkom mostu održat će se happening. 1966. godine Mao Ce Tung je preplivao rijeku Jang Ce, a Dalibor Martinis će pokušati preplivati Savu i tako učiniti da ispod Savskog mosta poteeče rijeka Jang Ce. Nakon Marija Kovača, gerilskog kina i vatrometa, u 23 sata održat će se open air tulum.
Prije svečanog otvorenja u petak 15. svibnja u 20 sati u kinu Europa otvorit će se izložba kineskog revolucionarnog plakata.